כוחה של תפילה

אנו, בני אנוש, מתפללים מאז ומתמיד. אבל קשה לומר שהתשובה לתפילותינו היטיבה עימנו. האם מצבו של העולם השתפר או הורע כתוצאה מתפילותינו? ומה זה בעצם אומר על התפילה?
אם תפילותינו הביאו את מלחמות העולם (או כל מלחמה אחרת) לסיומן, תפילותיהם של מי החלו אותן? וכאשר התפללנו במלחמת העולם האחרונה לשלום, האם ידענו שתפילותינו יסייעו לבניית הפצצה ויסיימו את המלחמה בפיצוץ שיהרוג ויפצע 300,000 איש? והיום, בעודנו ממשיכים להתפלל לשלום העולם, אלו אסונות חדשים מחכים לכדור הארץ מעבר לפינה?
 
האם אנו מבינים מהי תפילה? האם אנחנו מבינים את ההבדל בין תפילה כוחנית לתפילה של עוצמה? אני סבור שלא, מכיוון שאילו הבנו, האדמה ותושביה לא היו נתונים במצב מחריד שכזה – מתנדנדים על עברי פי פחת של האסון האולטימטיבי. כי תפילה היא הכוח האפקטיבי, ההרסני, והלא מובן ביותר על פני האדמה.
 
כולם מתפללים. ולא משנה אם את/ה מחשיב את עצמך כאתיאיסט או מטריאליסט. המושגים האלה הם דרך להעסיק את עצמך ואין להם שום משמעות. אתה בן אנוש - כלומר אתה מתפלל. אתה מתפלל ממש ברגע זה, רק שאינך מודע לכך; בדיוק חוסר המודעות שהביא את האנושות אל סף הכיליון.

אתה מתפלל כשאתה מנסה להשיג משהו, כשאתה מציב לעצמך מטרה או מרגיש מאוים. אתה מתפלל בכל מאודך כשאתה מקווה – מקווה שתוכניותיך יתגשמו; שמה שאתה מנסה לעשות יצליח; שהתינוק הבא שייוולד לך יהיה בן או בת; שלא תחלה; שתגיע בזמן לפגישה. אתה מתפלל בכל פעם שאתה מצפה – מצפה שמה שבבעלותך ימשיך להיות שלך; שאהובך ימשיך לחשוק בך; שהמוות לא יטריד אותך היום. אתה מתפלל כאשר אתה חומד - כשאתה מתאווה לפרוסת העוגה האחרונה על השולחן. וכאשר אתה עצבני, כועס או משתוקק לסקס אתה מתפלל בלהט עז.

כדי להתקיים ולשרוד בעולם הזה אתה חייב להתפלל. קרינה או תדרים של תשוקה מוקרנים ממך אל העולם, קרינה מתמדת של תקווה – תקווה שתצליח ושלא תיכשל במה שאתה עושה. ובכל פעם שאתה משתוקק בלהט עז יותר, מתחזק התדר של תפילתך והופך כוחני יותר, ולפעמים אפילו אלים.

כל זאת לא היה גורם נזק אילו גלי התפילה היוצאים מאיתנו היו נטולי השפעה – כפי שלרוב אנו מדמיינים. אבל הם בהחלט אפקטיביים. והם הולכים מצטברים מאז שהחל הזמן. והיום, ההצטברות הגלובאלית שלהם יוצרת שדה כוח אדיר ובלתי נראה – הכוח ההרסני והזדוני ביותר בעולם.
 
תפילה להצלחה
 
אז אם תפילה היא הכוח האפקטיבי ביותר בעולם, וכולם מתפללים דרך קבע שלא להיכשל, מאיפה מגיע כישלון לעולם?

כישלון מגיע מכיוון שהצלחה או רווח של אחד הם תמיד על חשבונו של אחר. כדי שתהיה משורר, פוליטיקאי או איש עסקים מצליח (שפירוש הדבר שאתה מתפלל ללא הרף), משורר, פוליטיקאי או איש עסקים ביש מזל אחר חייב להיכשל או להפסיד. ההצלחה בעולם מיוצגת בכל רגע נתון על ידי מה שהרוויח כל אחד מביליוני האנשים החיים בו. אבל מכיוון שרק מעטים מאיתנו יכולים להיות עשירים, חייבים רבים אחרים להיות עניים. עוגת העולם, כמו האנרגיה שבו, איננה בלתי נדלית. יכול היה להיות די והותר לכולנו אילו היינו מסתפקים במה שאנו זקוקים לו. אבל משום שרובנו מתפללים ליותר משאנו צריכים וממשיכים לחמוד עוד ועוד, אובד הסיכוי שהמפסידים המקוריים יוכלו לקבל בחזרה את חלקם; מישהו כבר מחזיק בו ולא מוותר. אלה שיש להם - כמוני וכמוך - שיכולים להרשות לעצמם תפילת מותרות כמו להיות משוררים, פוליטיקאים או אנשי עסקים מצליחים; כל אלה רק מעבירים בינם לבין עצמם נתחים מן העוגה שאחרים איבדו כבר מזמן; בשעה שהצלחת התפילה, עבור רבים אחרים, היא לא לגווע ברעב. זו הסיבה שההצלחה הפכה לכל כך אבסטרקטית עבורנו: היא איבדה את הממשות של בטן ריקה.

אבל עבור אילי ההון בעולם אנו נראים כעניים מרודים. אותם עשירים מופלגים, שלמרות מספרם המועט השתלטו על מרבית העוגה או השלל, אינם נאבקים או מתפללים כדי לאכול – או כדי להיות משוררים, פוליטיקאים או אנשי עסקים מוצלחים. אילי ההון מתפללים אך ורק להנציח את שיטת החלוקה הזו לעולם ועד. תפילתם היא התפילה האדירה ביותר בעולם. היא היא המחזיקה את העולם במתכונתו, כדי שבעלי ההון יוכלו להמשיך לחמוס ולצבור.

לכן, כדי להצליח בכל דבר שהוא כיחיד, ארגון או אומה, אנו חייבים תמיד לקחת מיחיד, ארגון או אומה אחרים. דבר שאינו מעיד רבות לטובת דרך התפילה, או דרך החיים, שיצרנו.
 
אבל אם כולם מתפללים להצלחה, איך קורה שמישהו מפסיד?

בגלל שחלקנו מתפללים להצלחה בעניין מסויים, ואחרים מתפללים להצלחה בהיפוכו של אותו עניין, התפילות הללו מבטלות זו את זו; או התפילה החזקה יותר מנצחת בסוף. לכן כולנו (פרט לעשירים ביותר) נאלצים להילחם כדי לשרוד. בנוסף לכך, ישנם כאלה שמתפללים לכישלונם של אחרים - והצלחת התפילה לכישלונו של אחר היא כמובן כישלונו של האחר. ישנן גם תפילות שאינן נאמרות בלב שלם הנמחצות בידי תפילות עזות יותר. וכן הלאה.

כמובן שמרבית התפילות היומיומיות שלך, כגון אלו המאפשרות לך להגיע לעבודה מדי יום, מתגשמות במרבית המקרים – כל עוד הן לא מתנגשות יותר מדי עם מה שאחרים רוצים או מתפללים. התפילה פועלת – ותמיד לקראת הצלחה – אחרת לא היית מצליח להסדיר עניינים כלל. אתה מסוגל להתפלל בביטחון יחסי כאשר אתה מתכנן לצאת לחופשה בתאריך מסוים, וברוב הפעמים תצליח. אתה גם מצליח במרבית המקרים להגיע בזמן לפגישות שקבעת ולהתבונן בתוכנית הטלוויזיה האהובה עליך. אתה מתפלל שלא יפטרו אותך ולרוב אתה מצליח – אבל אם תתחיל להתרשל בתפילותיך או מישהו יתחיל להתפלל נגדך, ייתכן שתאבד את עבודתך.

עולם הנסיבות כולו הוא מערבולת של ביליוני גלי תפילה שונים ומשונים – תדרים נפשיים – שהאנושות משדרת ללא הרף. חלקם הרמוניים ומסייעים זה לזה, חלקם מנוגדים והורסים זה את זה, וחלקם מושכים ודוחים זה את זה בו זמנית – וכך קורית תאונת דרכים, חברה מתמוטטת או פצצה מתפוצצת ברחוב מלא אנשים.
 
תפילות חסודות
 
ומה בנוגע לתפילות 'למען' של כל אלה שמתפללים ללא הרף להצלחתו של אדם זה או אחר? התפילות שלך ושלי למען נס קטן שיתרחש כאשר אנו נקלעים לצרה; וכל המיליונים המתפללים ללא הבחנה ברחבי העולם למען תיקון פגעי העולם.

בנקודה זו אני חייב לשאול אותך מאוד ברצינות: האם אתה באמת חושב שכל אותן תפילות תמימות כביכול המוקרנות ללא הרף לעולם, דור אחר דור, אינן מפעילות איזושהי מערכת של סיבה ותוצאה? והאם אתה עדיין מאמין שהן אינן מזיקות?
ואם התפילות הללו אינן אפקטיביות, מדוע מתפללת האנושות מאז ומתמיד? ואם הן אפקטיביות, מי אמר שהן משפיעות רק לטובה? האם חשבת על זה אי פעם?
 
ועוד שאלה בהחלט חשובה: האם אתה באמת חושב שאתה יודע מהו הפיתרון לפגעי העולם? – מספיק כדי לשאת בתוצאות השינוי למצב שנדמה לך שהוא טוב יותר?
והאם אתה סומך על שיקול דעתם של כל המתפללים הבטוחים שהם יודעים את מקור הבעיה ואיך לפתור אותה?
האם אתה מוכן לשאת באחריות - בחייך שלך - לכל השינויים הכרוכים באותו שינוי אחד ויחיד שאליו אתה מתפלל?
האם היית ממשיך להתפלל בכזו קלות לו היית מבין שהתוצאות של כל תפילותיך – ולא רק זו שלמענה אתה מתפלל כרגע – יחזרו אלינו כמו בומרנג? כי זה בדיוק מה שקורה לנו.
 
זכור, אינספור התפילות של המין האנושי מוקרנות סביבנו מאז תחילת הזמן. ונחשולי התפילות המתנפצים זה אל זה מגשימים את עצמם כאירועים וכנסיבות בעולם, וממשיכים להתגשם שנים רבות לאחר שהדורות שהתפללו למענם עברו מן העולם. התוצאה היא תסיסה אדירה של אינספור תפילות, שדה כוח כביר שנערם על האדמה הטובה ותושביה. שדה הכוח האדיר הזה הוא העולם כפי שהוא היום. סך כול התפילות המומטרות ללא הרף על האנושות: מצבו של העולם בכל רגע נתון – הנסיבות בהן אתה ואני ושאר תושבי האדמה נאלצים לחיות את חיינו הקטנים.
 
תפילה נכונה
 
דרך התפילה שברצוני להציג בפניך יכולה להציל את האדמה ותושביה מהמבול המאיים עליה. עצם ההבנה של התפילה ואיך היא משפיעה על המתרחש בעולם, תחבר אותך עם עוצמה חדשה בתוכך; עוצמה שנמצאת במעמקי הלא מודע ורק מחכה להשתחרר ולפעול לטובה.
 
כדי להתפלל כראוי, חדל להתפלל למען משהו שיקרה או לא יקרה בעולם.

עליך לעצור את ילדיך ואת עצמך מלבקש דברים עבור אחרים. חדל להתפלל למען החולים והטרודים בבעיות שיחלימו או שיחלצו מבעיותיהם. אל תבקש להחזיר את מצבו של מישהו לקדמותו; ואל תתפלל שמישהו יקבל משהו. תפילה כזו רק מעבירה את הצרה ממקום אחד למשנהו.

כאשר תפילותיך פועלות ומסייעות לאדם מסוים (ולעתים קרובות הן אכן עוזרות, מכיוון שכל התפילות דוחפות להצלחה) אתה לוקח משהו ממישהו אחר אי שם בעולם. מצבו של אותו אחר יורע; ויתכן שאותו אחר הוא אתה עצמך. זכור, תפילותיך תמיד חוזרות אליך. זה לא יוצא דופן שמישהו שמתפלל להחלמתו של יקיר חולה יחלה בעצמו לאחר שהחולה החלים - או מת. הכפל את התוצאה הזו בביליוני תפילות ביום ותקבל את העוני האומללות והסבל שמייסרים את העולם.
תפילה למען אנשים משחררת כוח. המתייסרים בעולם הזה אינם זקוקים לעוד כוח, אלא ליותר עוצמה – ליותר חיים ואהבה. עוצמה היא כולה חיוב בשעה שכוח הוא בהכרח חיובי ושלילי, לכן הוא מייצר את עולם הניגודים של רווח והפסד. כאשר אתה מתפלל שאדם מסוים ייחלץ מצרה, אתה דוחק אדם אחר לפינה. אתה מפר את האיזון בחיים ותורם לעוול בנסיבות חייו של אחר החייב להפסיד כדי שהאחר ירוויח. אתה מחזק את העולם ותורם את חלקך לסבל בחיים עלי אדמות. כולם חייבים להיות מבורכים; לא רק האחד שלדעתך ראוי לברכה.
 
כדי להתפלל כראוי עליך לעצור את הדחף להתפלל למען אדם זה או אחר. במקום זאת, פשוט העלה את דמותו או את האנרגיה שלו בתוכך ואהוב אותו. התחבר לאנרגיה שלו בתוכך פנימה. הרם את זוויות פיך. חייך קצת. אל תניח לעצמך לחשוב על העבר, על העצב, הבדידות; ואל תבכה. דבוק באהבה שאתה חש אליו.
כאשר אתה עוצר את הדחף להתפלל למענו, כאשר אינך משתמש בכוחנות – דרכו של העולם – העוצמה (חיים ואהבה) עולה בך. ומכיוון שאתה מתחבר לאנרגיה של האדם (מכיל כראוי את דאגתך לגורלו) העוצמה תגיע אליו. באופן כלשהו הוא ינוחם, אפילו אם לא יתרחש שינוי בנסיבות חייו; כי כל דבר חייב למות ולפעמים חייבים להיכשל. אבל אף על פי כן, העלית את עוצמת הטוב אל הקיום.
העוצמה בתפילה – בשונה מכוחנות – לא תיקח משהו ממישהו אחר כדי להבריא או לנחם את מי שאתה דואג לו. העוצמה תשרה בכל מקום שזקוקים לו בעולם מבלי לפגוע ולהשפיע לרעה.
 
ואל תנסה להתפלל למען 'כולם'.

אתה ואני איננו גדולים מספיק, צודקים מספיק וחכמים מספיק - או אוהבים, צנועים ואלטרואיסטים מספיק כדי להתפלל למען האדמה וכלל תושביה. כדי לשאת באחריות על תפילה כזו עליך להיות החיים עצמם, העוצמה עצמה. ואז אין צורך בתפילה או במתפלל.
אז אתה קולט איך תפילותינו האנוכיות עטפו את האדמה הטובה? איך הן כפו על תושביה עולם אכזרי וחסר צדק?
 
אף על פי כן עליך להתפלל. אבל התפלל לעתים תכופות ככל האפשר בלי לדמות דבר במוחך.
התפלל למען עצמך. התפלל להיות אחד עם החיים, אחד עם הטוב, אחד עם האדמה, אחד עם המקור, אחד עם אלוהים.
מצא את החיים בתוכך. אל תחשוב עליהם: חוש אותם. אתה חי, הלא כן? – אז יש בך חיים. חפש אותם בתוכך. חוש אותם. הייה חיים.
הפסק להקדיש את עצמך לעולם. הקדש את עצמך לחיים. שקע לתוך תחושת החיים. הקדש את עצמך לטוב שבפנים.
אז תפעל העוצמה עבורך ודרכך. ותגלה שהפעם אתה באמת משרת את מה שנכון, כי תחוש שאתה מתעורר לחיים.
 
העוצמה אתך – אם תוותר על הכוחנות.
 
תפילת חופש
 
הטעות בעולם היא שלי ושלך. שחרר את העולם מהטעות הזאת ושחררת אותו מעצמך. שחרר אותו מעצמך ויצרת עוד קצת מרחב עבור האהבה, עבור מה שנכון, להופיע בעולם ולפעול למען הטוב.
לשחרר את העולם מעצמך פירושו לסייע בריפויו של העולם. האהבה והצדק מוכנים לפעול בכל מצב של חולי, עוני או ייסורים – ברגע שתייצר את המרחב ההכרחי בתוכך בכך שתפנה את עצמך מהדרך.
   
התפלל למען הרעבים והמתייסרים בעולם כך:

"אני משחרר אתכם מהכעס, החמדנות וחוסר ההתחשבות שלי בכם. ואני משחרר אתכם גם מההתחשבות שלי בכם כשרציתי לשנות דברים עבורכם - מבלי שאקדיש את חיי למענכם.
"אני משחרר אתכם מהדעות הנחרצות שלי על מה שגרם למצבכם. אני משחרר אתכם מהעניין שגרמתם לי בעת שקראתי עליכם בעיתונים והתבוננתי במצוקתכם בטלוויזיה - כשראיתי את גופכם נחלש ושמעתי דיווחים על ייסוריכם - בשעה שבטני שלי שבעה."
האנשים שנאכיל היום ירעבו שוב מחר. ואם לא הם ירעבו, אחרים ירעבו במקומם. כולנו סובלים מאותה מחלה, מאותה בעיה אוניברסאלית – מהיעדר חיים ואהבה בי ובך.
"אני משחרר אתכם מהמחשבה שאני באמת משתתף בצערכם, או מהמחשבה שבאמת עזרתי כששלחתי כסף ומזון. כי הכסף והמזון האלו - שלא באמת הייתי זקוק להם - הגיעו אלי ממישהו אחר; אולי מכם, או מאלו שיגוועו ברעב מחר. איך קרה שלי יש כל כך הרבה בשעה שלכם אין כלום? הרי לא תמיד רעבתם. מי לקח מכם ונתן לי?
"תפילותיהם של בעלי ההון והזכויות הטו את כף המאזניים נגדכם, הלא כן? הפכו אותנו לעשירים ואתכם לרעבים. תפילותיכם היו פשוטות מדי, טבעיות מדי, והפסדתם. אבל עכשיו נראה שמרוב תחכום התפללנו את עצמנו לעוני גדול בהרבה משלכם.
"עכשיו אני מבין שאני חייב להיפטר מהגורם לעוני ולרעב. אני חייב לוותר על עצמי, לוותר על תפילותיי האנוכיות, לוותר על האוויל הבלתי מתחשב שחשב שככה זה בחיים."
 
התפלל כדי לשחרר את העולם מהאנוכיות שלך.

"אני משחרר את העולם מתפילותיי. אינני רוצה דבר מהעולם פרט למה שניתן לי ומה שאני מרוויח ביושר.
"אני משחרר את העולם מהרעיונות שלי על טוב ורע ומה שצריך לשנות.
"אני משחרר אתכם – כל אחד וכל דבר – מהתובענות הרגשית שלי כלפיכם. אני משחרר את התביעות האלה מתוך ידיעה שהאהבה לעולם לא תעזוב; ושלבסוף, על אף שכל הדברים ילכו, אהבתי לא תלך לעולם."
 
עוצמת החיים היא היכולת להמשיך לתת – לתת מעצמם, מבלי להיצמד בדבר.
ומה יש לי לתת? רק את מה שאני נצמד אליו.
"אני מפסיק להיצמד למה שמישהו אמר או עשה לי בעבר.
"אני משחרר את כל מה שאני מחזיק בתוכי, את הטינה, הקנאה, התאווה; ואם הם יחזרו, אני מתפלל שתהיה לי מספיק עוצמה, מספיק חיות כדי לשחרר אותן שוב באהבה."
 
התפלל להשתחרר מלחצו של העולם.
"אין לי ריב עם העולם. אני יודע שהוא אכזר, אלים וקשה. אבל לפחות אני יודע היכן אני עומד ולכן לא אופתע ממה שהעולם עושה לי.
"אני חי, עובד ועושה דברים בעולם. אבל אני לא אוהב את העולם שיצרנו. אני אוהב רק את החיים והאדמה. ובזאת אני בן אלמוות."
אל תנסה להימנע מהעולם, כי זה רק יגביר את ההתנגדות והלחץ. אתה חי בעולם. עזרת לבנות אותו. אינך יכול פשוט לנער את חוצנך ולצאת ממנו. עשה את מה שאתה חייב לעשות בעולם, אבל אל תניח לו לבלבל אותך. פרע את חובותיך, אבל לא יותר. אל תיתן לו להטעות אותך. שנה את עצמך במקום לנסות לשנות אחרים.

שנה את עצמך בכך שתאהב יותר; התאזר בסבלנות, במודעות. מות בתוכך יומיום למען העוצמה. עזור לאחרים המגלים פתיחות, במיוחד לילדיך, להבין את ההבדל בין האדמה לעולם, בין עוצמה לכוחנות. ראה את עצמך כאחראי על החיים והאדמה בכל רגע - לא רק כשמתחשק לך או כשיש לך זמן. ואל תפגע בחיים עלי אדמות יותר ממה שאתה חייב. אף על פי כן אל תרגיש אשמה על מה שעשית. התחל מחדש עכשיו. האדמה סולחת לנו על פשעינו.
ושמח בחייך. החיים הם עכשיו.
 
תפילה לחיים
 
"אני אוהב את החיים. אני אוהב לחיות.
"והיות שאני אוהב את החיים, אני אוהב הרבה דברים, או לפחות כמה דברים; וכמובן יש דברים שאני לא אוהב ואפילו לא חושב עליהם. אבל מכיוון שכל הדברים נמצאים בחיים, והחיים הם בי – עכשיו – אני מתפלל שאוהב את החיים עוד ועוד ושאוכל לגעת בהם יותר ויותר בתוכי; כך אוכל להגיע לכל הדברים שזקוקים ליותר חיים ואהבה."
 
למד את ילדיך להתפלל מתוך ישותם, ולא מתוך מחשבותיהם.
התפלל כל הזמן; באוטובוס או ברכבת, או תוך כדי הליכה.
התפלל בשעה שאתה עושה אהבה.
התפלל והרשה לחיים, לפלא, לגאות בתוכך.
אל תתרכז. העלה חיוך על פניך. היפתח. התרוקן. אהוב. תן.
תן מעצמך, מישותך, מבלי לחשוב ולהתכונן, כמו ציפור ששרה את ישותה.
 
ומעל לכול, חייה את תפילתך.


(בארי לונג, מתוך הספר  'The Way In')